Czym jest zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to wcale nie taka rzadka choroba. Co roku na tego typu dolegliwości cierpi nawet 18% populacji ludzi na całym świecie. Mówimy tu o przewlekłej chorobie wymagającej natychmiastowego leczenia. Przez zaburzenie pracy jelita grubego i cienkiego dochodzi do problemów z wypróżnianiem. Oczywiście problemy te mogą przyjmować różną postać. Najczęściej jest to biegunka lub silny rodzaj zaparć. W niektórych przypadkach obie dolegliwości mogą występować naprzemiennie.

Problem z zaparciami

Jeśli wypróżniamy się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, to jest to znak, że cierpimy na zaparcia. Nie musi to być od razu sygnał, że jesteśmy chorzy, ale powinniśmy profilaktycznie przebadać się w miarę możliwości. Przyczyną takiej choroby są między innymi groźne infekcje jelitowe na przykład czerwonka. Równie dobrze dolegliwość, może być powiązana z problemami neurologicznymi, które dotyczą zmian w mózgu, a dokładniej w układzie odpowiedzialnym za odczuwanie bólu. Inną przyczyną może być brak błonnika w naszej codziennej diecie. Choroba zazwyczaj występuje w momencie, gdy wszystkie objawy występują i nie ustępują przez co najmniej trzy miesiące. W trakcie tego możemy odczuwać bóle krzyża, mięśni oraz częste bóle brzucha. Zwiększa się również częstotliwość oddawania moczu lub pojawiają się zaburzenia o charakterze ginekologicznym. Osoba chorująca na takie problemy może silnie gorączkować a czasami w stolcu, mogą się pojawić śladowe ilości krwi.

Z chorobą można żyć

W momencie, gdy zaobserwujemy takie zmiany, powinniśmy od razu skonsultować się z lekarzem i uzyskać odpowiednią diagnozę. Choroba jest niewyleczalna, jednak można złagodzić jej skutki. Przede wszystkim musimy odstawić alkohol oraz przestać jeść ostre jedzenie. Oczywiście potrzebujemy też więcej błonnika w codziennej diecie, aby nie doprowadzić do powstania zaparć. Warto również postawić na więcej ruchu w ciągu dnia, a z zespołem jelita drażliwego da się w miarę normalnie żyć.

Więcej: fotowydrukimalik.pl


Dodaj komentarz